Pedagogika psixologiya fanlarini o’qitish metodikasi fanidan test savollari javoblari bilan
Kurs ishlari | Pedagogika15 400 so'm
- Betlar soni: 21 ta
- Fayl hajmi : 31.54 KB
- Fayl turi: .docx
Mahsulot tavsifi
1 Psixologiya fanlarini o’qitish metodikasi fanining vazifalari nimalardan iborat
2 Psixologiya fanini o’qitish yuzasidan zarur ko’nikma va malakalar hosil qilish, o’qitishning Yangi texnologiyalaridan unumli foydalanishga o’rgatish
- Falsafiy va sotsiologik bilimlarni aniqlash
- Sharq allomalari qarashlaridan foydalanish
- Chet el olimlari tajribalarini o’rganish
3 Darsning maqsadi nima.....
+ Bilim, ko’nikma va malakalar hosil qilish
- Kommunikativ qobiliyatlarni rivojlantirish
- Ongni rivojlantirish
- Yangicha tafakkurni rivojlantirish
4 Nazorat turlariga nimalar kiradi?
+ Joriy, oraliq, Yakuniy
- Amaliy
- Ma’ruza
- Tajriba
5 Ko’rgazmalilikning turlari qaysi javobda keltirilgan
+ Nutqiy, simvolik va tasviriy ko’rgazmalilik
- Referat
- Tasviriy ko’rgazmalilik
- Badiiy ko’rgazmalilik
6 O’qituvchi darsda Yangi mavzuni nutq faoliyatining qaysi turiga asoslanib bayon etadi
+ Monologik nutq
- Ichki nutq
- Diologik nutq
- Yozma nutq
7 Laboratoriya darsi qaerda tashkil etiladi
+ Maxsus xonalarda
- Maxsus Sharoitda
- Auditoriya
- Auditoriyadan tashqari
8 Quyidagilardan qaysi biri mustaqil ishlar tarkibiga kiradi
+ Referat ishlari
- Nazorat ishari
- Yozma ishlar
- Ma’ruza
9 Pedagogika fanini o’qitishni takomillashtirish uchun nima qilish kerak
+ Zamonaviy texnologiyalarni ta`lim jarayoniga tadbiq etish
- Milliy istilol oyasi asosida ongni rivojlantirish
- G`oyaviy bilimlarni Shakllantirish
- Etnopsixologik bilimlarni Shakllantirish
10 Pedagogika fanlarini o’qitishning bosh maqsadi nima
+ Yoshlarni kelgusi kasbiy faoliyatlariga tayyorlashning vazifalarini belgilab olish
- Yoshlarga dunyoviy bilimlarni berish
- Yoshlarni bozor munosabatlariga tayyorlash
- Psixologiya tarmoqlarini o’qitishni takomillashtirish
11 Darsda interfaol metodlarni qo’llash nimaga olib keladi
+ Tinglovchilarning mustaqil, ijodiy fikrlashini orttiradi
- Tinglovchilarni erkin fikrlashga olib keladi
- Abstrakt tafakkurni o’stiradi
- Fikrlash jarayonlari rivojlanadi
12 Ma`ruza darslariga qanday talablar qo’yiladi
+ Ilmiy asoslangan ma`lumotlarga ega bilish, o’qitishning zamonaviy texnologiyalardan unumli foydalanish, DTS talablariga mos bilim, ko’nikma va malakalar hosil qilish
- Ma`ruza o’qituvchining monologik tipdagi maShg`uloti
- Bu o’qituvchining mahorati va tajribasiga bog`liq
- Talabalarning qobiliyatini hisobga olgan holda dars o’tish
13 Mustaqil ishlarni tashkil qilish qanday imkoniyatlar yaratadi
+ Mustaqil fikrlash va kasbiy tayyorgarligini o’stiradi
- Talabani o’z ustida ishlashga o’rgatadi
- O’zini anglashga o’rgatadi
- Mustaqil izlanishga o’rgatadi
14 Darsda talabalar faolligini oshirish uchun nima qilish kerak
+ Darsda interfaol usullardan unumli foydalanish
- Talabalarning temperamentini hisobga olish
- Darsda qiziqishni Shakllantirish
- Talabalar diqqatining barqarorligigae`tibor berish
15 Pedagogika fani bo’yicha nazariy ma`lumotlarni o’zlashtirish natijalarini tekshirish, bu
+ Oraliq nazorat
- Yakuniy nazorat
- Joriy nazorat
- Kollekvium
16 Pedagogika fani bo’yicha o’quv rejasidagi rejalashtirilgan nazariy va amaliy maShg`ulot tugagach, o’tkaziladigan nazorat turi
+ Yakuniy nazorat
- Oraliq nazorat
- Joriy nazorat
- Kollekvium
17 Pedagogika fani bo’yicha talabalar bilimini aniqlashning qisqa muddatga mo’ljallangan usuli
+ Savol-javob
- Suhbat
- Test
- So’rovnoma
18 Laboratoriya mashg`ulotlarida psixologiyaning qaysi metodidan ko’proq foydalaniladi
+ Tajriba
- Kuzatish
- Suhbat
- So’rovnoma
19 Psixologiyaga oid ilmiy-tadqiqot ishi (kurs ishi, bitiruv malakaviy ishi va hakozo) ga kirishish qaysi bosqichdan boShlanadi
+ Tadqiqot predmeti va ob`ektini tanlash
- Farazni Shakllantirish
- Muammo va mavzuni anilash
- Vazifalar belgilash
20 Talaba tomonidan bajarilgan kurs ishi loyihasiga mavzuning dolzarbligi, adabiyotlardan unumli foydalanilganligi, yutuq va kamchiliklariga Yozma tarzda berilgan baho
+ Taqriz
- Xulosa
- Annotatsiya
- Retsenziya
21 Bu maShg`ulotning disskusiya ko’rinishidagi turi bo’lib, odatda amaliyotda kerak bo’ladigan psixologik tadqiqotlarni, turli xildagi metodikalarni muhokama qiladilar Bu fikr seminarning qaysi turiga tegishli
+ Bahs–munozara seminar mashg`uloti
- Amaliy va bahs–munozara seminar maShg`uloti
- Amaliy seminar maShg`ulot
- Konferensiya – seminar
22 Matnning qisqacha g`oyasini keltirish, bu
+ Tezis
- Konspektlashtirish
- Sitata
- Anotatsiya
23 Qo’yilgan ma`lumotlarga nisbatan Shaxsiy fikrni qisqacha qayd etish, bu
+ Retsenziyalash
- Tezis
- Sitata
- Anotatsiya
# Bir muammo yuzasidan turli mualliflarning izlanishlari, qarashlarini qiyosiy tahlilini amalga oshirish, bu
+ G`oyalar matritsasi
- Mavzuli tezaurus
- Sitata
- Tezis
24 Faoliyatning dialogik Shakli bo’lib, turli fikrlar orasida boradigan Shiddatli kurashni, suhbatni yuzaga keltirish, bu
+ Bahs
- Aqliy hujum
- Evristik suhbat
- Interfaol o’qitish usuli
25 Guruhlarda vujudga keladigan turli vaziyatlarni o’rgatuvchi hisoblanadi va o’quvchilar uchun to’la real vaziyat sifatida namoyon bo’ladi, o’z faoliyati natijasiga javobgarlik bilan harakat qilishi kerak, bu o’qitish usuli
+ Trening
- Davra stoli
- Evristik suhbat
- Aqliy hujum
26 Muammoli ta`lim qaysi bosqichdan boShlanadi
+ Muammoli vaziyat yaratish
- Vaziyatni tahlil qilish asosida muammo yig`ish
- Farazlarni yuzaga chiarish, almaShtirish va tekshirish jarayonlarini mujassam etuvchi muammolarni hal etish
- Yechimni tekshirish
27 Ta`lim bosqichlariga ko’ra nazorat qanday turlarga bo’linadi
+ BoShlang`ich (tanlov), o’quv (oraliq bosqich), Yakuniy
- Strategik, taktik, operativ
- Retrospektiv, ogohlantiruvchi, mavjud
- Bir martalik, davriy, tizimli
28 Nazorat qilinayotgan soha kengligiga ko’ra nazorat qanday turlarga bo’linadi
+ Lokal, tanlashga doir, oddiy
- Individual, guruhiy, frontal
- Tashqi (ijtimoiy), aralash (o’zaro nazorat), ichki (o’z-o’zini nazorat qilish)
- Yozma, og`zaki, standartlashtirilgan va standarlashtirilmagan, ma`naviy, matritsiali va boShqalar
29 Nazoratni amalga oshirish usullariga ko’ra nazorat qanday turlarga bo’linadi
+ Yozma, og`zaki, standartlashtirilgan va standarlashtirilmagan, ma`naviy, matritsiali va boShqalar
- Tashqi (ijtimoiy), aralash (o’zaro nazorat), ichki (o’z-o’zini nazorat qilish)
- Individual, guruhiy, frontal
- Lokal, tanlashga doir, oddiy
30 Talabalarning o’zlashtirgan bilim, ko’nikma, malakalarini ta`limning ma`lum vaqtida nazorat qilinishi orqali namoyon bo’ladi. Bu nazoratning qaysi asosiy vazifasini ifodalaydi
+ Attestatsion nazorat qiluvchi
- Yo’naltiruvchi
- Stimullashtiruvchi
- BoShqaruvchi
31 Talabalarning baholangan bilim, ko’nikma va malakalarini uzoq vaqt saqlanib turishi bilan belgilanadi. Bu talabalarning bilimini tekshirish va baholashning qaysi asosiy tamoyilini aks ettiradi
+ Ishonchlilik
- Ob`ektivlik
- Validlik
- Differensiyalshganlik
32 O’qituvchi Shunday yo’l tutish kerakki, bahoni talaba va ta`lim dasturining rahbaridan boShqa hech kim bilmasligi lozim. Bu talabalarning bilimini tekshirish va baholashning qaysi asosiy tamoyilini aks ettiradi
+ Maxfiylik
- Muntazamlik
- Validlik
- Tizimlilik
33 U orqali talabalarning muayyan bir empirik fakt, nazariyalar, tuShunchalarning izohi, misollar tasniflar, ilmiy qonuniyatlar haqidagi bilimlari tekShiriladi Bu fikr talabalar bilimi va ko’nikmalarini tekshirishning qaysi Shakliga tegishli
+ So’rov
- Yozma ish
- kollekvium
- Amaliy topshiriqlarni bajarish
34 Pedagogika fanlarini o’qitish metodikasi fanining predmeti, bu
+ O’qitish jarayoni hamda o’quvchilar tomonidan bilimlarning samarali o’zlashtirishini ta`minlaydigan usul va vositalar Shuningdek pedagogik jarayon, o’qituvchi o’quvchi munosabatlaridir
- Yangi ta`lim texnologiyalarini ishlab chiqish
- Mutaxassis tayyorlash sifatini oshirish
- O’zini anglashga o’rgatish
35 Ilmiy dunyoqarash va mustahkam e`tiqodi Shakllangan hamda jamiyat qurilishiga amaliy jihatdan yo’nalgan mutaxassis Shaxsini tayyorlash, psixologiya fanlarini o’qitish metodikasi fanining
+ Vazifasi
- Predmet
- Ob’ekt
- Maqsad
36 Pedagogika fani bo’yicha bo’lajak o’qituvchilarni ta`lim-tarbiya jarayonini tashkil etish ko’nikma malakalari bilan qurollantirish uchun ularni o’qitishning eng samarali Shakl, metod va usullarini tizimlashtirish, bu psixologiya fanlarini o’qitish metodikasi fanining
+ Vazifasi
- Predmet
- Ob’ekt
- Maqsad
37 Talabalar muayyan o’quv harakatlarini qaytarishlari kerak. Bu o’qitishning qaysi metodiga xos xususiyat
+ Reproduktiv metod
- Ko’rgazmali-tuShuntiruvchi metod
- Muammoli metod
- Tadqiqotchilik metodi
38 O’qituvchi talabalarning oldiga muammo qo’yadi va uning hal qilish yo’lini ko’rsatadi. Bu o’qitishning qaysi metodiga xos xususiyat
+ Muammoli metod
- Tadqiqotchilik metodi
- Ko’rgazmali-tuShuntiruvchi metod
- Reproduktiv metod
39 O’qituvchining u yoki bu metodni tanlashi qanday omillarga bog`liq
+ Ta`lim dasturining maqsadi, o’quv materialining mazmuni, ajratilgan vaqt, o’quvchi va talabalarning tayyorgarlik darajasi, o’quv materialining yoritilganlik darajasi
- O’qituvchining kasbiy tayyorgarlik darajasiga
- Talabalarning faollik darajasiga
- O’qituvchi va o’quvchi o’rtasidagi munosabatlar tizimiga
40 Maqsadga, kutilayotgan natijaga borish yo’li, usuli degan ma`noni anglatuvchi tuShuncha, bu
+ Metod
- Texnologiya
- Usul
- Metodika
41 Bilim va ko’nikmalarning manbai amaliy maShg`ulotlar hisoblanadi. Bu fikr psixologiyani o’qitishning qaysi metodi haqida
+ Amaliy metodlar
- Ko’rgazmali metodlar
- Nutqiy metodlar
- Tashkilotchilik metodlar
42 O’qituvchi va talabaning guruhdagi o’zaro muloqoti, diskussiya, munozara Shaklida olib boriladigan ta`lim metodi, bu
+ Diologik
- Monologik
- Amaliy
- Ko’rgazmali
43 MaShg`ulotlarda tasvirlangan predmetli jarayonlarni namoyish qilishga ular haqida nazariy bilimlarni berish qo’Shib olib boriladi. Bu fikr qaysi metodga tegishli
+ Tasviriy ko’rgazma
- Predmatli ko’rgazma
- Nutqiy ko’rgazma
- Badiiy tasvir
44 Psixologik eksperimentni modellashtiruvchi laboratoriya maShg`ulotlari, psixodiagnostik ishlarni bajarish, psixologik masala echish, maShg`ulotlar olib borish, ish jarayoniga yo’naltirilgan didaktik va ishbilarmonlik o’yinlari qanday o’qitish usullariga kiradi
+ Amaliy metodlar
- Og’zaki metodlar
- Yozma metodlar
- Ko’rgazmali metodlar
45 Tashkiliy qismi, uy ishini tekshirish, Yangi materialni o’rgatish, Yangisini ilgari o’rganilgan material bilan solishtirish va mustahkamlash, amaliy topshiriqlarni bajarilishi, darsga Yakun yasaSh va uyga topshiriqlar berish bosqichidan iborat dars, bu
+ Aralash dars
- Yangi materiallarni o’rganish darsi
- Bilimlarni mustahkamlash, ko’nikma va malakalarni Shakllantirish darsi
- Umumlashtirish va tizimlashtirish darsi
46 O’qitish natijalarini baholash uchun, o’quvchilarning bilim darajasini diagnostika qilish, o’quvchilarning o’z bilimlarini qo’llashga tayyorliklari, o’qitishning turli vaziyatlarida mahoratlari va ko’nikmalarini tekshirish uchun mo’ljallangan dars qanday turga kiradi
+ Bilim, mahorat va ko’nikmalarni nazorat qilish hamda tuzatish darsi
- Umumlashtirish va tizimlashtirish darsi
- Bilimlarni mustahkamlash, ko’nikma va malakalarni Shakllantirish darsi
- Yangi materiallarni o’rganish darsi
47 Oliy o’quv yurtida ta`limni tashkil etishning asosiy Shakli qaysi
+ Ma’ruza
- Fakultativ
- Mustaqil ta’lim
- Seminar va laboratoriya maShg`ulotlari
48 Ifoda etilayotgan ma`lumotlarning ilmiyligi, tizimlashtirilganligi, isbotlanganligi, asoslanganligi; misollar, matnlar va hujjatlarning etarliligi, aniq, tuShunarli bayon etilishi va eShituvchilar fikrlashlarini faollashtirishi, muhokama etilayotgan muammolar bo’yicha mustaqil ishlar uchun savollarning qo’yilishi kerakligi haqidagi talab qaysi maShg`ulot turiga taalluqli
+ Ma’ruza
- Seminar va laboratoriya maShg`ulotlari
- Mustaqil ta’lim
- Fakultativ
Soffchi PhD
Tekshirilmoqda...